TÜ teadlaste ettevõte võitleb vase ja osooniga viiruste vastu

Vask ja selle sulamid on antimikroobse toimega. Seda silmas pidades on Tartu Ülikooli teadlaste loodud iduettevõte turule toomas vaskteipi, millega saab avalikes hoonetes katta pidevalt käega katsutavaid pindu.

 

Juba Vana-Kreekas teati, et vask toimib edukalt biotsiidina. Vasknõudes hoitud vesi säilis kauem värske pärssides võimalike mikroorganismide kasvu. Selle metalli antimikroobseid omadusi osati hinnatjuba tuhandeid aastaid enne seda, kui 19. sajandil mikroobide olemus üldse avastati.  

Milliseid mikroorganisme vask hävitab? 

Palju on uuritud coli-bakteri elujõulisust erinevatel pindadel. Vase puhul on mitmed uuringud näidanud, et juba 1-2 tunni möödudes 99,999% coli-bakterite kolooniatest vase pinnal hävinevad .  

Samuti on tõestatud sarnast efekti gripi viiruse puhul. Gripi viiruse kolooniatest hävines esimese tunni jooksul vase pinnal ¾ ja kuue tunni möödudes oli hävinenud 99,999% viiruse osakestest. Gripp on viirus, mille puhul varem oli näidatud, et see on väga elujõuline erinevatel roostevabast terasest pindadel, seega oli vase toime ka katseid läbi viinud teadlastele üllatuseks.  

Aga COVID-19? 

Juba aprillis 2020 New England Journal of Medicine’is ilmunud artiklis näidati, et kui COVID-19 püsib roostevabal ja plastikpinnal aktiivsena veel 72 tundi, siis kokkupuutel vasega hakkas viiruse kontsentratsioon langema juba esimeste minutite jooksul. Neli tundi hiljem ei olnud vase pinnale jäänud ühtegi elusat viiruse osakest.  

Sama antimikroobne efekt on ka teistel vase sulamitel nagu näiteks messingil ja pronksil. Ainult, et nende pinnal võtab viiruste neutraliseerimine veidi kauem aega. Puhas vask on kiireim lahendus.

Maido Merisalu on koos oma jaapanlasest kolleegiTartu ülikooli arengubioloogia professor Osamu Shimmiga loonud ettevõtte Coronaprot OÜ, et pakkuda lihtsaid viiruse levikut pidurdavaid lahendusi.  

Hetkel on Tartu linnas mitmes avalikus hoones käimas teibi vastupidavuskatsed. Üheks katsekohaks on valitud TÜ Delta keskus, kus Merisalu ja Shimmi ka oma plaane lähemalt kirjeldasid. 


Osoon

Teine arendamisel olev toode on kamber, kuhu saab lihtsalt tekitada osoonikeskkonna. Osoon hävitab väga kiiresti kõik bakterid ja viirused. Antud toode on mõeldud erinevate väiksemõõtmeliste esemete – näiteks näomaskide desinfitseerimiseks.


Lisainfo: Maido Merisalu, maido.merisalu@ut.ee 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.