TÜ investeerib eksperimentaalarendusse pea pool miljonit eurot

Ülikool otsustas sel aastal rahastada 15 eksperimentaalarenduse projekti kogusummas 462 350 eurot.

2021. aastaks taotleti ülikooli arengufondist eksperimentaalarenduse toetust kokku 34 projektile ligikaudu 1,2 miljoni euro ulatuses.

„Sel aastal lõime eraldi kategooria sotsiaal- ja humanitaarteaduslikele projektidele ning tulemused olid üllatavalt head, kummutades eelarvamuse, et neis valdkondades on rakenduslikke võimalusi vähe,“ kommenteeris 2021. aasta taotlusvooru muudatusi arendusprorektor Erik Puura. „Nähes, kui kiiresti on edasi arenenud eelmistel aastatel finantseeritud projektid, oleme järjest kindlamad, et suudame anda uutele ideedele kasvavas mahus kestlikke starditõukeid,“ lisas ta.

Eksperimentaalarenduse projektide elluviimine ülikooli arengufondi toel on hea ettevalmistus selleks, et saavutada suuremates arendusprojektides järgnev arengutase näiteks ETAg-i arendusgrandi, EAS-i rakendusuuringu või Euroopa rahastuse kaudu. Mitmed taotlejad ongi neid võimalusi kasutanud. Eksperimentaalarenduse toetus võimaldab arendustöö riske maandada nii riiklike kui ka erarahastajate jaoks ning kiirendab lahenduste jõudmist turule ja ühiskonna käsutusse.

TÜ andis eksperimentaalarenduse grandid esimest korda välja 2019. aastal, tookord katsevooruna ainult loodus- ja täppisteaduste valdkonna teadlastele. Teist aastat järjest on eksperimentaalarenduse grantidele saanud kandideerida kõigi valdkondade teadlased.

2019. aastal toetasime eksperimentaalarenduse fondist Triinu Visnapuu uurimust uudse metoodika katsetamiseks levaani tootmisel. Tänaseks on teadlane jõudnud toote katsetusteni kosmeetikatööstuses.

Eksperimentaalarenduse fondi rahastatakse TÜ arengufondist. Lisaks toetab loodus- ja täppisteaduste valdkond igal aastal oma valdkonna projekte veel eraldi rahasummadega.

2021. aastal rahastatud projektid valdkondade kaupa

Humanitaarteaduste ja kunstide valdkond

• Pärtel Lippus, „Mobiilirakendus eesti keele häälduse treenimiseks“, 32 919 eurot
  • Taavet Jansen, „Voogteater kui uurimistööriist“, 32 619 eurot