TÜ Ideelaborist algab majandusrevolutsioon

Ideelabor on omamoodi ettevõtluse katselabor nii õppejõududele kui ka üliõpilastele. Selle tegevus on koondatud kolme programmi alla: äriideede arenguprogramm Starter, kiirendi EstLat ja rahvusvaheline suvelaager „Network Globally, Act Locally“.

Kõige laiema haardega neist on eri haridustasemeid ja -liike siduv äriideede arenguprogramm Starter, mis on välja töötatud koostöös kaheksa ülikooliga. Semestripõhine programm algab õppija jaoks inspireeriva ideede genereerimise üritusega ja lõpeb äriideede võistlusega. Inspiratsiooniüritused „Ideede raju“ ja „Ideede häkaton“ on noorte hulgas oodatud sündmused – kahe viimase aasta jooksul on need toonud kokku rohkem kui tuhat noort ja sadakond ettevõtjat, kes on loovas ja üksteist toetavas keskkonnas genereerinud maailma muutvaid ideid.

Ajakava on tihe

Sama meeleolukas on äriideede võistlus Kaleidoskoop, mis on alustavale tudengifirmale justkui lävepakk. Iseäranis ihaldusväärne on finaalikoht sügissemestril, sest siis avaneb võimalus astuda oma liftikõnega üles rahvusvahelisel ärifestivalil sTARTUp Day.

Avaürituste ja võistluse vahele mahub aga terve hulk teemapõhiseid töötube, kohtumisi mentoritega ning palju tööd oma toote või teenuse arendamisel. Kogu tegevus nõuab head ajaplaneerimist, sest üliõpilase põhitöö on ju õppimine. Ent pole vist ühtegi eriala, kus ei oleks tarvis ettevõtlusoskusi, sealhulgas loova mõtlemise, suhtlemis-, koostöö- ja finantskirjaoskust. Tööandjate silmis on need sama olulised kui erialane pädevus.

Uuendused sünnivad eri valdkondi ühendades

Starterprogrammi teeb õppija jaoks väärtuslikuks asjaolu, et see hõlmab eri valdkondi ja sellesse on kaasatud praktikud. Ettevõtjaid ja mentoreid innustab soov jagada noortega oma kogemusi ja valdkonna suundumusi ning olla neile esimeste sammude juures toeks. „Olen ise olnud algaja ettevõtja ning tean, et see, kui keegi kogenum võtab aega sinu kuulamiseks, aitab ääretult palju. Aitamine on loomulik,“ leiab tarkvaraettevõtte Nevercode kaasasutaja Triin Kask, kes osaleb Starteris mentorina.

Programmis osalejaid innustab eelkõige soov ise midagi ära teha, nende ühine tunnusjoon on suur motiveeritus ja säravad silmad.

Kahe ja poole aasta jooksul on TÜ Ideelabori Starteri programmi lõpetanud 81 meeskonda (sh Pärnu ja Narva kolledžis), kellest 20 on haridustasemete vahelised ja 21 koolidevahelised.

Programmi eesmärk ei ole mitte see, et asutataks ettevõtteid, vaid et üliõpilased saaksid ettevõtlusprotsessi kogemuse ja lihviksid selle käigus elulisi oskusi. Enamik Starteri lõpetajaid on mitmekülgsete oskustega meeskonnatöötajad, kes tunnevad hästi ettevõtluses toimuvat. Nii mõnigi neist töötab nüüd tuntud idufirmades, näiteks Taxifys, TransferWise’is ja Pipedrive’is. On neid, kes jätkavad õpinguid doktorantuuris ja asutavad ülikooli juures hargettevõtte, ning on ka neid, kes märkavad uusi võimalusi ja alustavad järgmise idee katsetamist.

Starter on Ajujahi kasvulava

Igal aastal on Starteri meeskonnad pakkunud märkimisväärset konkurentsi Ajujahi 30 parima hulgas. Sel aastal oli esimese seitsme seas koguni kaks Ideelabori Starteri tiimi: Decomer Technology ja InLimit. Esimene neist arendab kuumas vees lagunevat bioplasti ja soovib seda kasutada mee pakendamisel ning teine töötab välja telefonirakendust, mille abil premeerida liikluskuulekaid autojuhte. Decomer Technology asutaja Mart Salumäe leiab, et meeskond on saanud väärt kogemuse nii isikliku kui ka ettevõtte arengu jaoks.

Eelmistel aastatel on silma paistnud tudengite tööotsinguportaal HireYoung, programmeerimisõppe platvorm Cody, vanemaealiste liikumisaktiivsusele keskenduv projekt Senior Gym, vahendustasuta üüripindade platvorm Konku ja meeskond Fiction Feel (MTÜ Kohalugu), kelle loodud telefonirakenduse kaudu saab kirjandushuviline avastada Tartut. Esimesena mainitud HireYoungi meeskond on rajanud ettevõtte Move on Miles ja selle asutaja Andrij Bondarenko on valitud Ukraina viie edukaima alla 25-aastase ettevõtja hulka. Andrij on öelnud, et ilma Ideelabori toeta poleks ta nii kaugele jõudnud.

Rahvusvahelised võimalused

Tartu Ülikoolis õppivate Ukraina tudengite aktiivne osalemine Starteri programmis innustas Ideelaborit viima Starteri ka Ukrainasse. Eesti Välisministeeriumi toel tegutseb Kiievis nüüd juba teist hooaega üliõpilastele mõeldud äriideede arendusprogramm Yep!Starter. Programmi võitjad on väga rõõmsad, et saavad tulla ärifestivalile sTARTUp Day ja esitleda oma ärimudelit rahvusvahelise žürii ees.

Ideelabor teeb rahvusvahelist koostööd nii lähinaabritega kui ka USA ülikoolidega. Koostöös Läti partneritega viiakse ellu kiirendiprogrammi EstLat, mille eesmärk on võimendada Eesti ja Läti meeskondade ärilist edukust.

Eesti aukonsuli Harry Huge’i initsiatiivil korraldatakse suvelaagrit, mis algab Eestis ja lõpeb USA‑s. Viie ülikooli 20 tudengit saavad ainulaadse võimaluse arendada oma toodet või teenust rahvusvahelises koosseisus USA ja Eesti mentorite toel. TÜ meeskonnad on finaalvõistlusel USA‑s olnud alati esikolmikus. Üliõpilaste hinnangul on aga auhinnast olulisem saadud kogemus, mis rikastab maailmapilti ja innustab ettevõtlikku vaimu. Sageli mõistetakse üleilmse turu tähendust alles USA-s olles.

Tartu kui ettevõtluskiirendi

TÜ Ideelabor ei suurenda õppurite ettevõtlusteadlikkust üksipäini. Meie eesmärgipärane tegevus on võimalik ainult koostöös teiste mõjutajatega. Tartu linnas on kujunemas ainuomane ettevõtluskoostöö – ametlikest ja mitteametlikest suhetest on tekkinud võrgustik, mis seob ülikooli, kohaliku võimu, iduettevõtjate ringkonna ja ettevõtluse tugiorganisatsioonid üheks tervikuks.

Ideelabori programmid on omandanud selles tärkavas süsteemis kindla koha, sest nende kaudu pakutakse ettevõtlusega alustavatele noortele tugiteenuseid juba väga varases faasis.

 

Programmi Starter toetab Euroopa Sotsiaalfond.

Maret Ahonen

TÜ Ideelabori juht

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.