TÜ eksperimentaalarenduse grandi tulemuste vastu tunneb huvi juba 11 ettevõtet

Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonna ning ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse algatusel katsetati sel kevadel uut ülikoolisisest rahastusmeedet. Eksperimentaalarenduse toetuse eesmärk on teadustöö lõpuks formuleerunud rakenduse idee edasi arendamine sooviga see vormida tooteks või teenuseks.

21. oktoobril kohtusid grandisaajad rektori ja arendusprorektoriga, et anda tagasisidet sellise meetme vajalikkuse kohta ja rääkida edusammudest projektide käivitamisel.

Kõik kohtumisel osalenud teadlased kinnitasid, et eksperimentaalarenduse toetus on edukas rahastusinstrument.  See tõestas, et suhteliselt väikeste rahaliste ressurssidega on võimalik jõuda reaalsete tulemusteni samas, kui rahastuse puudusel ei oleks arendustööga nii intensiivselt jätkatud.

Rahastatud projektid on edukalt käivitunud

Loomisel on kolm digitaalset töövahendit (bioloogia, keemia ja keeletehnoloogia valdkonnas) ning välja arendamisel on kolme materjali tootmisprotsessid (lähtematerjal toidu- ja kosmeetikatööstusele, paberi- ja värvitööstusele ning keemiatööstusele). Kuue projekti tulemustest on juba huvitatud 11 ettevõtet, ning kaks teaduspartnerit. Esitatud on üks H2020 taotlus ja kavandamisel on üks NUTIKA spetsialiseerumise taotlus huvitatud ettevõtte poolt. Litsentsi läbirääkimisi on alustatud kahe ettevõttega. Lisaks kaalub Tartu Teaduspark ühe projekti vastuvõtmist käivitamisel olevasse teadusmahuka ettevõtluse inkubatsiooniprogrammi Science to Business.

Teadlaste tagasisidest järeldus, et eksperimentaalarenduse tegevusi on väga keeruline teha teadusprojektide arvelt, see pikendab liigselt arendusprotsessi ning ei võimalda keskenduda tööstusele huvi pakkuvate lahenduste väljaarendamisele.

Ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse hinnangul peaks üleülikoolilise toetusmeetme maht olema ca 250 tuhat eurot, mis annaks aastas ca 7 ettevõtete huvini või rahvusvaheliste arendusprojektideni jõudvat lahendust. Samuti on oluline meetme laiendamisel pidada silmas valdkondade vahelise koostöö soodustamist.