Tartu Ülikooli hargettevõte on Tartu kiireima kasvuga ja keemiatööstusettevõtetest Eesti edukaim

Tartu linn tunnustas eilsel ettevõtlusgalal Tartu Ülikooli hargettevõtet OÜ TBD-Biodiscovery, andes talle kiireima kasvuga ettevõtte tiitli. Äripäeva keemiaettevõtete edetabeli kohaselt on sama ettevõte 2019. aasta majandustulemuste põhjal ühtlasi Eesti edukaim. Eriauhinna kategoorias anti galal ka Tartu Ülikooli edukaima hargettevõtte auhind, mille pälvis Icosagen OÜ.

OÜ TBD-Biodiscovery on hargettevõte (ingl spin-off), mis on välja kasvanud Tartu Ülikoolist ja tegeleb orgaanilise keemia sünteesi ja analüüsiga. Peamiselt on ta tuntud vähiravimite toimeainete väljatöötajana ja ta on vähiuuringuis kasutatava D-lutsiferiini üks juhtivaid tootjaid maailmas. Eelmisel aastal sai ettevõte Hollandi investoritelt 4,5 miljonit eurot.

Ülikooli edukaim hargettevõte Icosagen OÜ paigutus Äripäeva edetabelis kaheksandale kohale, samal ajal kui nende tütarfirma Icosagen Cell Factory OÜ võttis sisse auhinnalise teise koha. Viimane on sel aastal silma paistnud COVID-19 antikehade testi ELISA arendamisega ja koroonavastaste ravimikandidaatide loomisega.

Tartu Ülikooli osalusega ettevõtetest jõudsid Äripäeva edetabelisse veel Biocc OÜ (38. koht), Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS (43. koht) ja Asper Biogene OÜ (50. koht). Lähemat teavet leiab Äripäeva tööstussektori uudiste veebilehelt.

Lisateave: Aitel Käpp, Tartu Ülikooli ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht, 508 6478, aitel.kapp@ut.ee

Mis on hargettevõtte?

Tartu Ülikooli spin-off-ettevõtete loomise ja ülikooliga koostöö põhimõtete kohaselt (pdf) määratleb ülikool hargettevõttena (spin-off-ettevõttena) äriühingut, „mis kokkuleppel ülikooliga soovib esile tuua oma seost ülikooliga  äritegevuse arendamiseks ning mille asutajateks  ja/või osanikeks on ülikool ja/või selle töötajad/üliõpilased ja mis kasutab oma tegevuses ülikooli intellektuaalset kapitali ja/või infrastruktuuri. Intellektuaalse kapitalina käsitletakse teadmisi, informatsiooni, intellektuaalset omandit, kogemusi jms.“

Hargettevõtete roll on
olla paindlik ja ettevõtlikkust arendav vahelüli ülikooli ja ettevõtete ning investorite vahelises koostöös;
kaasata uusi finantsvahendeid leiutise arendamiseks tooteni;
rakendada ülikooli teadustulemusi ettevõtluses;
toetada ettevõtliku ülikooli arendamist.