Tartu Ülikool ja Graanul Invest alustasid koostööd puidu väärindamise tehnoloogia arendamiseks

Tartu Ülikool ja AS Graanul Invest allkirjastasid eelmisel nädalal raamlepingu, millega nähakse ette ühine teadus- ja arendustegevus selleks, et arendada Eestis puidu ja biomassi väärindamise tehnoloogiat. Viieks aastaks sõlmitud lepingu järgi on kavas korraldada ühiseid teadusuuringuid ja töötada välja koolitusprogramme. Samuti on Graanul Invest valmis toetama selle valdkonnaga seotud doktoriõppesse Tartu Ülikoolis.

„Kahtlemata on Eestis ja kogu maailmas suur vajadus ja võimalus väärindada puitu ja biomassi uuel tehnoloogilisel tasemel ning ülikool on valmis koostööks kõikide ettevõtetega, kes näevad selles perspektiivi ning on valmis ka koostööd rahastama,“ tunnustas Tartu Ülikooli arendusprorektor Erik Puura Graanul Investi algatust. „Eriti rõõmustav on ettevõtte plaan toetada doktoriõpet.“
Graanul Investi teadus- ja arendusjuht Peep Pitk väljendas heameelt, et on leidnud Tartu Ülikoolis kohaliku teaduspartneri, kes on pööranud näo tööstuse poole ning on valmis tegema erasektoriga rakenduslikuma suunitlusega koostööd. „Oleme koostöös partneritega  rajamas innovaatilist puidu fraktsioneerimise katsetehast ning koostöö TÜ-ga aitab leida parimaid lahendusi protsesside optimeerimiseks ja toodete arendamiseks.“
Tartu Ülikoolis hakkab raamlepingut ellu viima sünteetilise bioloogia keskus, mida juhib tehnoloogiainstituudi molekulaarse süsteemibioloogia professor Mart Loog.
Loogi sõnul on koostöölepingu aluseks mõlema poole huvi rajada Eestisse biomassi väärindav kõrgtehnoloogiline tööstus. „Tartu Ülikoolil on olemas pädevus sünteetilise bioloogia vallas ja Graanul Investil on selge visioon, kuidas seda oskusteavet tööstuses rakendada,“ rääkis Loog. „Koostöö peab viima selleni, et praegu alusteaduse tasemel olev teadmine jõuaks tööstuses rakendatavasse vormi. Biomass on meie rahvuslik rikkus, mille kestlikust kasutamisest on huvitatud mõlemad pooled.“
Lepingujärgne koostöö on juba alanud. Eesti teadusasutuste biotehnoloogia tuumiklaboreid koondava BTklastri puidukeemia ja biotöötluse tuumiklabor on alustanud koostöös Graanul Investiga ligniini analüüsi meetodite valideerimist ning ligniini väärindamise võimaluste hindamist.
Tartu Ülikool valmistab ette Euroopa Komisjoni programmi „Teaming“ projekti, et rajada koostöös Taanis asuva Novo Nordiski fondi loodud bioloogilise jätkusuutlikkuse keskusega Eestisse tööstuslike rakuvabrikute arendamise keskus. Tulevase keskuse üks eesmärke on pakkuda Graanul Investi puidu väärindamise tehnoloogia arendamiseks maailmatasemel teaduspädevust. Samuti töötatakse Tartu Ülikoolis praegu välja tööstuslike bioprotsesside magistriõppeprogrammi, lähtudes just Graanul Investi ja teiste võimalike biotehnoloogia-tootmisettevõtete huvidest.
Lisateave:
Mart Loog, TÜ molekulaarse süsteemibioloogia professor, 517 5698, mart.loog@ut.ee
Karit Kaasik, AS-i Graanul Invest turundusjuht, 5597 6353, karit.kaasik@graanulinvest.com