NOVAATOR: Tartu Ülikooli professor paneb tehisintellekti äriprotsesse juhtima

Äriprotsessid on ettevõtete selgroog. Korralikult koostatud äriprotsesside portfell annab konkurentsieelise ja aitab ettevõtetel olla uuendusteks paremini ette valmistunud. Tüüpiline näide ühest andmepõhisest äriprotsessist on “tellimusest-makseni” protsess: see on tsükkel, mis saab alguse siis, kui ettevõtte saab kliendilt ostusoovi ja lõpeb, kui tellimus on täidetud ja klient on teenuse või kauba eest tasunud.

Tartu Ülikooli infosüsteemide professor Marlon Dumas kuulub arvutiteaduste valdkonnas 1% maailma enimtsiteeritud teadlaste hulka. Professor töötab äriprotsesside juhtimisega tehisintellekti abil: “Projekti käigus töötatakse välja tehisintellektil põhinevad meetodid, mis leiavad iseseisvalt viise äriprotsesside tõhustamiseks, kasutades ettevõtte poolt juba salvestatud infot. Töö tulemusena valmib vabavaraline (open-source) tööriist, nimega Pix, mis võimaldab selle kasutajatel regulaarselt oma töövood üle vaadata.”

Toome ühe näite “tellimusest makseni” protsessist:

“Oletame, et me näeme, et pea iga kord kui me saadame ostutellimuse ilma veo marsruuti lisamata meie tarnijale Brasiilias, jääb tellimus hiljaks. Samal ajal kui Hispaania tarnijaga suheldes on kiireimaks lahenduseks kohalikul kontaktil endal veo marsruut valida. Tehisintellektil baseeruv Pix suudab selle erinevuse ära tunda, analüüsides varasemat ostude ja vedude ajalugu – ning kujundab äriprotsessi selliselt, et Brasiilia partnerile lisatakse tellimusele alati ka veo marsruut, kuid Hispaania omadele mitte.”

Loe pikemalt Novaatorist