Kolmandas kvartalis selgusid TÜ hargettevõtete majandustulemused

TÜ liikmetega on seotud kokku 55 ülikooli hargettevõtet. Hargettevõtete käive kokku 2018. aastal oli 39 miljonit eurot.

Ülikooli hargettevõtted on aidanud kaasa kõrgtehnoloogiliste ja teadmistemahukate töökohtade loomisele regioonis. Aasta keskmine töökohtade arv on alates 2006. aasta 200 töökohast kasvanud 460ni 2018. majandusaasta lõpuks.

TÜ liikmetega seotud hargettevõtete summaarne eksport on viimase seitsme aasta jooksul kasvanud stabiilselt. 2012. aastal oli ekspordi mahuks 5 375 253 € ja 2018. aastal oli see juba 17 080 252 €.

TÜ ettevõtlusnõustaja Aivar Pere koostatud analüüsiga saab täismahus tutvuda siin:

Ettevõtlussuhted

Koostöö NUTIKA meetme kaasabil

Tartu Ülikool on sellel aastal pidanud NUTIKA meetme projektide läbirääkimisi kümne ettevõttega. Läbirääkimistel olnud projektide maht on 3,5 miljonit eurot.

Toetuse on saanud kaheksa ettevõtte taotlused – Värska Sanatoorium AS, Estiko Plastar AS, Marexa OÜ, Eesti Energia AS, Estelaxe OÜ, Bercman Technologies AS, Bolt Technology OÜ ja Icosagen Cell Factory OÜ. Kokku summas 3,08 miljonit eurot. Neist kaheksast rahastatud taotlusest neli on pärit eelmise aasta taotlusvoorust.

Kõige aktiivsem TÜ instituut NUTIKA projektides on sel aastal olnud tehnoloogiainstituut kolme projektiga. Kaks NUTIKA projekti on füüsika instituudiga ning ühe projekti elluviimine toimub arvutiteaduse-, ökoloogia- ja maateaduste ning bio- ja siirdemeditsiini instituutides.

Kõige suurem taotlus sellel aastal on arvutiteaduse instituudi ja Bolt Technology OÜ vahel, summas 1,2 miljonit eurot.

Tartu Ülikooli NUTIKA projektide kogumaht on 11,05 miljonit eurot.

ETAgi arendusgrant

Käesoleva aasta kevadel kuulutas ETAg välja uue rahastusmeetme – arendusgrandi. Grandi eesmärk on tõsta rakenduslike teadusprojektide tehnoloogia valmisolekutaset ja vormistada need ettevõtjate jaoks küpsemaks. Käesoleval aastal on tegemist grandi pilootprojektigaja. Selle maht on 400 000 eurot, millest rahastatakse 4 projekti.

Tartu Ülikooli teadlased esitasid esimesse vooru 29 taotlust. Kokku laekus üle Eesti 59 taotlust. Kõikide taotluste maht kokku oli 5,5 mln eurot. Lõppvoorus on tänaseks sõelale jäänud 9 TÜ taotlust. Lõplikud rahastusotsused selguvad käesoleva aasta jooksul.

Ettevõtluslepingute maht

Selle aasta kolmandas kvartalis sõlmiti  14 lepingut kogusummas  1,76 miljonit eurot. Kokku on käesoleval aastal sõlmitud teenuslepinguid mahus 4,1 miljonit eurot.

Läbirääkimised ettevõtetega

Uusi koostööläbirääkimisi alustati järgmiste ettevõtetega: Celeveron AS, Krediidiregister OÜ, AlphaAR OÜ, Find.Fashion OÜ, Kvaliteetuks OÜ, Autonomous OÜ NutriLoop OÜ,   Fermi Energia OÜ, Pre Production OÜ , Tatkraf AS , R-S Osa OÜ,  Infineon Technologies AG, Micro Homes OÜ, ChemEstMed OÜ,  Hairvel OÜ, GReat OÜ, Kenamets OÜ, REVOLTAH Energy Dynamics,  WAMP Group, XIV OÜ, sbdKANEP OÜ, PIAR  OÜ, AS Baltoil, Werrowool, Ragn-Sells, Nordic Gas Solution, Furni OÜ, Eesti Energia

Adapter.ee

Adapteri veebileht läbis uuenduskuuri.

Vaata lähemalt www.adapter.ee

Konkurss: Edasiviiv eluviis

Lõppes Kaubamaja ja Adapteri konkurss „Edasiviiv eluviis“, mille raames  sooviti leida uusi nutikaid lahendusi kile ja plasti taaskasutamiseks. Konkursile laekus 8 ideekavandit. Konkursi võitjale annab Kaubamaja esindaja auhinna üle Ettevõtlusnädala raames toimuval ettevõtlusauhindade pidulikul galal.

Koostööfestival “Kõik söögiks!”

Kui palju teadust mahub meie tänasele toidulauale? 14. novembril toimub Tartus koostööfestival „Kõik söögiks!“.

Leiutised, patendid ja patenditaotlused

Kolmanda kvartali lõpuks on TÜ teadlased 2019. aastal EIK-ile teatanud 18 ärilise potentsiaaliga intellektuaalomandi objektist.  TÜ on esitanud patendiametitele 11 taotlust, neist 2 rahvusvahelist,  4 esmataotlust Suurbritannia,  2 USA, 2 Euroopa ja 1 Eesti patendiametile. Viimase kvartali jooksul esitati taotlused:

• In Vitro Fertilisation (IVF) Embryo Viabilility And Quality Assay”, USA eeltaotlus. Autorid: Alireza Fazeli, Godagedara Kasun Madhuranga Godakumara, Andres Salumets, Dissanayake Rallage Keerthie Chulanga Dissanayake, Masoumeh Es-haghi, Aleksander Trošin
  • Method for making a fuel tablet”, UK prioriteeditaotlus. Autorid: Martin Timusk, Martin Järvekülg, Triin Kangur
  • Holistic Big Data Analytics-as-a-Service Framework“, Euroopa Patendiameti prioriteeditaotlus. Autor: Sherif Aly Ahmed Sakr
  • Method of Prognosing and Diagnosing Preeclampsia”, Suurbritannia prioriteeditaotlus. Autorid: Maris Laan, Kristiina Rull, Kalle Kisand, Kaspar Ratnik, Ele Hanson.

TÜl on kokku 63 saadud patenti ja esitatud patenditaotlust.