Ettevõtluslepingute maht kasvas esimeses kvartalis kaks korda

Tartu Ülikool on 2020. aasta esimese kvartali jooksul sõlminud teadus- ja arendustöö lepinguid ettevõtetega kokku 33 kogusummas 2,47 miljonit eurot. 2019. aasta samal perioodil oli lepingute maht poole väiksem ehk siis 1,23 miljonit eurot.

Enim lepinguid on sõlmitud loodus- ja täppisteaduste  valdkonna teadlaste poolt kokku ca 1,3 miljoni euro ulatuses. Järgmine suurim panustaja lepingute mahtu  on TÜ Geenivaramu meeskond, kes on esimese kvartaliga sõlminud lepinguid ca 900 000 euro eest.

Esimese kvartali tulemused ei anna siiski alust prognoosida terve aasta kestel jätkuvat kasvu. Aasta esimese kolme kuu jooksul on realiseerunud lepinguteks mitmed väga pikalt kestnud läbirääkimised ja hetkel on nende sattumine sellesse ajavahemikku pigem juhuste kokkulangevus.

Näiteks 2019. aastal äriühingutega sõlmitud lepingute mahust 65% moodustanud Nutika meetme projekte oli käesoleva aasta esimeses kvartalis alustatud projektidest vaid kaks. Kumbki ca 50 000 eurose mahuga.

Adapter.ee

Kõiki Eesti TA asutusi ühendav koostöövõrgustik Adapter ja selle veebiplatvorm on aidanud leida mitmetel ettevõtjatel tee ülikooli.

Märtsi alguses liitus Adapteri võrgustikuga kolmeteistkümnes partner, kelleks on Võrumaa Kutsehariduskeskuse Puidutöötlemise ja mööblitootmise kompetentsikeskus TSENTER.

Kokku pöörduti Adapter.ee vahendusel Eesti TA asutuste poole 2020. aasta esimeses kvartalis 57 korral, Tartu Ülikool andis neist vastuse 20-le. Lepinguni või sisulise konsultatsioonini TÜ teadlstega jõudis Adapteri päringutest viis pöördumist.

Adapteri teenuste andmebaasis on kirjeldatud 564 eestikeelset ja 385 inglisekeelset teadusteenust, mida Adapteri partnerid ettevõtetele pakuvad

Alates 2016. aasta oktoobrist on Adapterisse esitatud 751 päringut.

Märtsi lõpus avati Adapteri lehel ka ajakirjanikele ja avalikule sektorile eraldi pöördumisvõimalus Covid-19 teemadel.

Intellektuaalomandi kaitse ja kommertsialiseerimine

TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskusele teatati esimeses kvartalis kuuest uuest võimaliku kommertsväärtusega intellektuaalomandi objektist.

Esitasime Suurbritannia patendiametile ühe prioriteeditaotluse ja kolm rahvusvahelist patenditaotlust. Märtsi lõpuks on TÜl 65 kehtivat patenditaotlust ja patenti.

TÜ tehnoloogiasiirde eskperdid vahetasid infot ja pidasid läbirääkimisi intellektuaalomandi kommertsialiseerimiseks 25 rahvusvahelise ja 11 Eesti ettevõttega (sh 5 ülikooli hargettevõttega).

Piimhappebakter ME-3 jõudis šokolaadi sisse

Piimhappebakter Lactobacillus fermentum ME-3 on Helluse piimatoodetes olnud eestlaste toidulaual juba 17 aastat ja 2014. aastast tarbitakse seda ka toidulisandina. Nüüd on see kasulik piimhappebakter ka šokolaadi sees.

Eksperimentaalarenduse toetusele kandideerib peaaegu poolsada rakendusideed

Märtsi viimase päevani sai taotleda Tartu Ülikooli eksperimentaalarenduse toetust. Eksperimentaalarenduse toetust annab ülikool teist korda.

Hargettevõtted

TÜl on esimese kvartali lõpuks 55 hargettevõtet (spin-off-ettevõtet).

Esimeses kvartalis tegeles ettevõtlus- ja innovatsioonikeskus aktiivselt hargettevõtete programmi ümber kujundamisega. Kaardistasime täpsemalt ära hargettevõtete jaoks vajalikud teenused ning lisasime programmi paketti ka võimalikud vajaduspõhised toetused tootearenduseks ja tehnoloogiate valideerimiseks.

TÜ hargettevõtete programmiga saab tutvuda siin: https://eik.ut.ee/teadlasele/ettevotlusega-alustamine/

Jaanuaris käivitas Tartu Teaduspark uue teadusmahukatele äriideedele mõeldud inkubatsiooniprogrammi S2B Launchpad. Antud programmi idee on pakkuda teadusasutuste eelinkubatsioonist väljuvatele meeskondadele ettevõtte arendamiseks järgmise taseme tuge. S2B programmi lõpetajad on seatud eesmärkide järgi saavutanud esmase investorvalmiduse. Programm kestab 24 kuud.

Loe lähemalt siit: https://teaduspark.ee/inkubatsioon/s2b-launchpad/

Tartu Ülikooli teadlased aitasid Värska Sanatooriumil luua eestimaise ninasprei

Tudengid ehitavad päikese jõul liikuvat autot