8,2 miljonit eurot

8,2 miljoni euro väärtuses sõlmis Tartu Ülikool 2017. aastal lepinguid mõõte-, analüüsi-, konsultatsiooni või TA-teenuse osutamiseks.

See on 3,7 miljonit eurot enam kui aasta varem. Enim on kasvanud Eesti ettevõtete tellimused, kes kasutavad väga aktiivselt erinevaid riiklike TA koostöömeetmeid. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse innovatsiooniosaku kasutamine koostööks TA asutusega võrreldes eelmise aastaga vähenes (2016: 74 000 ja 2017: 47 900), arendusosaku kasutamine jäi eelneva aastaga samale
tasemele (ligikaudu 130 000 eurot).

Nutika spetsialiseerumise rakendusuuringud

TÜ ettevõtluskoostöö mahtu on oluliselt mõjutanud 2016. aastal avatud Nutika spetsialiseerumise rahastusmeede.

2016. ja 2017. aasta jooksul on SA Archimedes Nutika spetsialiseerumise rakendusuuringute meetme raames jaganud rahastuse 21 projektile. Sellest 11 on projektid, mis viiakse ellu koostöös Tartu Ülikooliga. 2017. aastal osutusid taotlusvoorus edukaks kaheksa projekti, mille arenduspartneriks on Tartu Ülikool. 2017. aastal sõlmis Tartu Ülikool Nutika spetsialiseerumise meetme raames TA lepinguid summas 2,2 miljonit eurot.

Rahvusvaheline koostöö

POSTIMEES: Saksa suurfirma ehitab Tartu Ülikooli seadme järgi toasuuruse katsemasina

Maailma üks suurimaid gaasifirmasid, Saksa keemiahiid Linde AG, keda Baltikumis ja Põhjamaades esindab tütarettevõte AGA, ehitab Tartu ülikooli kiletehnoloogide loodud prototüübi järgi tööstusliku katseseadme, et muuta oma gaasiballoonid korrosioonikindlamaks.

1,5 miljonit euro eest osutas TÜ teadus- ja arendustöö teenuseid välisettevõtetele. Lisaks osales TÜ mitmes rahvusvahelises projektis, kus üheks partneriks ja arendatava tehnoloogia rakendajaks oli ettevõte. Selliseid lepinguid kogunes kõigele eelnevale lisaks meie portfelli ca 2 miljoni euro eest.

Koostöövõrgustikuga ADAPTER, mis ühendab ettevõtjaid teadlastega, liitusid 2017. aastal neli uut partnerit: Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut, Tarkvara Tehnoloogia Arenduskeskus (STACC), Tallinna Tehnikakõrgkool ja Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus (TFTAK).

Koostöövõrgustiku portaalis adapter.ee esitasid arendustegevuse soovi 159 ettevõtjat. Ettevõtjatega sõlmiti 21 koostöölepingut, neist kaheksat asusid täitma Tartu Ülikooli teadlased.

Novembris korraldati Tallinna Tehnikaülikoolis ADAPTERi iga-aastane koostööfestival „Õigel ajal õiges kohas“, mis viib kokku ettevõtjad ja teadlased. Kolmandat korda toimunud festivali teemad olid inimene, keskkond ja ressurss. Festivalil tutvustasid teadlased kolmeminutiliste ettekannetega oma teadusvaldkonnas toimuvat, loodi kontakte ning töötubades arutati päevakohaseid ja tulevikku vaatavaid küsimusi. Festivalil osales ligi 280 ettevõtjat ja teadlast.

sTARTUp Day

Tartu Ülikooli, Tartu linna ja Tartu Teaduspargi eestvedamisel korraldati detsembris teist korda Baltikumi suurim ärifestival „sTARTUp Day“. Festivalil oli üle 2600 osavõtja ja 100 esineja. Toimusid seminarid ja töötoad, mis andsid osalejatele lugematul hulgal uusi ideid.