6 projekti astuvad uue toetuse toel sammu turule lähemale

Tartu Ülikooli (TÜ) loodus- ja täppisteaduste (LT) valdkond toetab tänavu TÜ arengufondi vahenditega eksperimentaalarendust. Aprilli alguses toimunud taotlusvooru laekus 31 taotlust kogusummas 1 234 200 eurot.

„Eestis on teaduspõhise ettevõtluse arenguahelas mitmeid tühimikke. Selle toetusega oleme suutnud täita neist ühe olulisima. See toetus aitab teaduse labori seinte vahelt välja,“ kommenteeris toetuse vajadust TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse juhataja Kristel Reim.

„Teadsime, et loodus- ja täppisteaduste valdkonnas on vajadus taolise meetme järele kõige suurem. See taotlusvoor andis meile hea sisendi, kuidas selliseid meetmeid edaspidi üle ülikooliliselt oleks mõistlik rakendada ja loodetavasti saame järgmisel aastal arvestada ka teiste valdkondade toetusega,“ lisas Reim.

Kõige aktiivsemad taotlejad olid füüsika ja tehnoloogiainstituudi teadlased, mõlemast esitati 10 taotlust.

Loodusteaduste valdkonna dekaan prof Peeter Burk luges konkursi kordaläinuks, kuna esitati palju huvitavaid projekte.

Projekte hindasid LT valdkonna ning ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse spetsialistid. Välja jagamiseks oli kasutada 175 000 eurot, millest otsustati toetada 6 projekti.

„Võtsime otsustamisel arvesse, et toetuse saaks konkurentsieelist pakkuv ja realistliku rakenduskavaga ettepanek. Edukaks turule viimiseks ei piisa mehhaanilisest liikumisest innovatsiooniahela järgmisele astmele,“ kommenteeris otsustamisprotsessi TÜ tehnoloogiasiirde juht Jane Luht. „1/3 taotlustest olid sellised, mida oleks tahtnud kindlasti rahastada,“ lisas Luht.

Ideed ei jää sahtlisse

Kõigi taotlejatega tegelevad TÜ ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuse töötajad edasi. Neile, kes sel korral raha ei saanud, püütakse koostöös TÜ grandikeskusega leida täiendavaid toetusi ideede edasi arendamiseks. Mitmel juhul on tarvis alustada aga hoopis nõustamisest, et välja selgitada kõige sobilikum kommertsialiseerimise viis.

“Teadlaste ideede turule viimiseks on mitmeid võimalusi. Alustades litsentseerimisest juba olemasolevatele ettevõtetele ja lõpetades enda ettevõtte loomisega,” kirjeldas edasisi valikuid TÜ hargettevõtete nõustaja Aivar Pere. “Mitmel juhul on plaanid edasisteks sammudeks teadlastel juba paigas. Mõnel juhul tuleb kommertsialiseerimise võimalused alles kaardistada,” lisas Pere.